Program edukacije za razvoj preduzetništva
Ciljne grupe:
– Program je namenjen mladima, ženama svih uzrasta, posebno starijim nezaposlenim ženama, a koji pripadaju socijalno ugroženim kategorijama, licima sa posebnim potrebama, nacionalnim manjinama, posebno romske populacije, koji žele da postanu radno angažovani ili da pokrenu sopstvene poslovne aktivnosti.
– Program je osmišljen tako da ga mogu pohađati i sva lica koja su već pokrenula poslovne aktivnosti, bilo kao preduzetnici ili pravna lica, a neophodna im je pomoć mentora za vođenje kritičnih aspekata poslovanja, savet o poslovnim poduhvatima ili rešavanje specifičnih poslovnih problema.
Cilj projekta:
Edukacija pojedinaca za kreiranje biznis plana, načinima otpočinjanja posla i vođenja neophodne dokumentacije, pisanje poslovne biografije. Program ima za cilj i podučavanje polaznika za uspešno unapređivanje poslovnih aktivnosti i rešavanje konkretnih problema u procesu poslovanja.
Svrha projekta:
Projekat je u osmišljen tako da bude deo strategije Republike Srbije a u vezi sa poslovnim osposobljavanjem socijalno ugroženih društvenih grupa. Nakon uspešne obuke, polalaznici će, u zavisnosti od ličnih potreba, biti u mogućnosti da:
- naprave svoj biznis plan, konkurišu sa njime na odgovarajućim konkursima i započnu sopstvenu delatnost
- precizno i poslovno korektno napišu svoju poslovnu biografiju, ukoliko planiraju da se radno angažuju kod drugog poslodavca
- usvoje teorijska i praktična znanja iz oblasti upravljanja preduzećem u cilju efikasnijeg obavljanja svojih poslovnih aktivnosti i rešavanja konkretnih problema u poslovanju.
Edukacija podrazumeva sledeće segmente:
- Edukacija o preduzetništvu
- Edukacija o socijalnom preduzetništvu
- Proces kreiranja ideje i njena evaluacija
- Proces izrade projekta
- Proces izrade biznis plana
- Finansijski elementi biznis plana
- Raspoloživi izvori finansiranja
- Analiza tržišta i konkurencije
- Nabavka
- Proizvodnja i prodaja
- Analiza kupaca
- Marketing plan
- Osnivanje firme
- Vođenje firme
- Primer biznis plana
- Pravni aspekti poslovanja
- Oblici organizovanja preduzeća
- Rešavanje konkretnih problema u poslovanju
- Primeri iz prakse.
Prvo će se vršiti anketa svih zainteresovanih polaznika i prema njihovim potrebama će biti određen sadržaj obuke svakog pojedinačno. U celom procesu obuke, polaznici će imati mentora za pomoć i podršku, koji će ih usmeravati u pravcu postizanja ciljeva i rešavanja problema u poslovanju. Takođe, nakon završetka formalnog dela obuke, mentor će biti na raspolaganju polaznicima za sve vidove edukacijske podrške podrške.
Ciljne grupe, moduli i elementi obuke odnosno projekta se usklađuju u skladu sa zahtevima finansijera.
Period trajanja:
Projekat može da se realizuje u periodu od tri meseca (jedanput nedeljno u trajanju od tri sata, primera radi). U slučaju online obuke, realizacija će biti usklađena sa praksom online obuka.
Broj polaznika:
Maksimalno 15 polaznika po grupi (zbog efikasnosti rada), u tri meseca trajanja obuke jednog kruga projekta, optimalno je organizovati maksimalno tri grupe polaznika.
Rezultat projekta:
Edukovana ciljna grupa iz oblasti preduzetništva, koja je spremna za sledeći korak u pokretanju posla, odnosno edukovana grupa postojećih privrednika, koji već obavljaju poslovne aktivnosti u pogledu budućeg unapređivanja poslovanja i rešavanja konkretnih problema u poslovanju.