Elektrotehničar specijalista za telekomunikacione mreže
Specijalističko obrazovanje za ovaj izuzetno tražen obrazovni profil omogućuje svim kandidatima da usavrše stečena znanja i odu korak dalje u postizanju stručnosti, a na taj način znatno unaprede mogućnost za zapošljavanje. Ova specijalizacija omogućava svim licima sticanje generičkih kompetencija za kvalitetan profesionalni razcoj i rad u struci, a samim tim i jednostavniji način zapošljavanja. Elektrotehničar specijalista za telekomunikacione mreže je inteligentna, snalažljiva i odgovorna osoba zadužena za obezbeđivanje potrebnih uslova za izvršenje zadataka koji podrazumevaju dopunu tehničke dokumentacije, primenu propisa zaštite na radu i zaštite životne sredine, pribavljanje potrebnog alata i materijala. Njegov posao podrazumeva učestvovanje u definisanju karakteristika telekomunikacionih sistema, izradu svih vrsta nastavaka na kablovima sa metalnim provodnicima i na optičkim kablovima. Zadužen je i za testiranje uređaja i opreme u okviru različitih telekomunikacionih sistema u okviru redovnog održavanja, kao i za planiranje, pripremu, obavljanje, kontrolu i vrednovanje sopstvenog rada i rada saradnika.
Uslovi upisa:
Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju obrazovnog profila:
- elektrotehničar (svi obrazovni profile smera elektronika)
Svi kandidati treba da imaju radno iskustvo na odgovarajućim poslovima i zadacima u oblasti telelomunikacija u trajanju od najmanje dve godine.
Završeno srednje obrazovanje u trogodišnjem trajanju obrazovnog profila:
- monter TK mreža
Svi kandidati treba da imaju radno iskustvo na odgovarajućim poslovima i zadacima u oblasti telelomunikacija u trajanju od najmanje četiri godine.
Stručni predmeti: 1) Elektronika i digitalna tehnika
2) Organizacija rada i osnove preduzetništva
3) Poslovna informatika
4) Sistemi prenosa
5) Telekomunikaciona merenja
6) Pristupne mreže
7) Optičke mreže
8) Računarske mreže
9) Signalno-telekomunikacione instalacije
Praktična nastava: Organizuje se u skladu sa normama obrazovnog profila.
Specijalistički ispit: Nakon jednogodišnjeg obrazovanja, položenih svih ispita i praktične nastave, kandidat polaže specijalistički ispit koji se realizuje u skladu sa odredbama Pravilnika za polaganje specijalističkih ispita u srednjim stručnim školama.
Specijalistički ispit se sastoji od:
- praktičnog rada (izrada praktičnog zadatka)
- usmene provere znanja
Nakon specijalizacije iz bilo koje ponuđene oblasti, kandidatu će biti izdata diploma, koju će moći da evidentira u personalni CV i priloži u evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje.
Nastavni plan i program je propisan od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.